český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Zamyšlení týdne: Nejisté jistoty únorové

Druhý měsíc v roce je nepříliš stabilní, jako kdyby si liboval ve změnách. Obvykle mívá dvacet osm dní, pokud se ovšem – jako kupříkladu letos – neocitne v roce přestupném, potom má o jeden den navíc. Třikrát v historii měl dokonce třicet dní.

I jeho pojmenování souvisí s jevem nepravidelným, podléhajícím rozmarům počasí. Dříve snad bývalo pravidlem, že v tuto dobu obvykle tají ledy a ledové kry se noří do řek. Slova nořit a únor jsou podle jazykovědců údajně jedno a totéž, pokud se ovšem pohybujeme v prostoru gregoriánského kalendáře.

To juliánský kalendář únor zařadil nakonec. Měsíc, ke kterému se v případě potřeby přidával jeden den, na konci řady nadělal mnohem méně škody. Tenkrát se ještě jmenoval Februarius, což bylo latinsky a je to asi to jediné, co tomuto problematickému měsíci z juliánských dob ve většině evropských jazyků zůstalo.

Všechno ostatní se jeví spíše proměnlivé: je-li rok přestupný, začíná únor a srpen stejným dnem v týdnu, ale ouha, je-li rok běžný a únor má osmadvacet dní, začíná stejným dnem v týdnu únor, březen a listopad. Pranostiku o tom, že únor bílý pole sílí, také nelze brát bezezbytku, protože co si únor zazelená, březen si hájí, nemluvě o mnohokrát ověřeném pravidle: když tě v únoru zašimrá komár za ušima, poběhneš jistě v březnu ke kamnům s ušima.

Kolikrát už jsme v únoru honili mraky, ale přesto jsme v březnu nestavěli sněhuláky. A pokud únor vodu spustil, ne vždy ji březen ledem zahustil. Bez jistého půvabu není ani pranostika: můžeš-li se v lednu vysvléci do košile, připravuj si na únor kožich. Jednak v našich zeměpisných šířkách v lednu obvykle kabáty neodkládáme, jednak už kožichy pozvolna z našich šatníků mizí. I zdánlivě důvěryhodné Hromnice s oblibou nutí skřivany, aby zazpívali, i kdyby je to mělo stát život, neboť na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout. A tak se v únoru můžeme spolehnout snad jen na svatého Matěje, který obyvatelstvu každoročně nabízí pouťové rozptýlení nezávisle na tom, zdali jde o rok přestupný nebo úplně normální.

Magdalena Wagnerová, spisovatelka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test