český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

AKTUALITY Z REDAKCE

Finanční gramotnost

O penězích se hovoří stále dokola. Pořád se někde něco počítá a chybí absolutně všude. Dostáváme rady, jak s vydělanými financemi naložit, aby nesly další finance. Někdy máme spořit, jindy radši víc investovat, doporučuje se sjednat si pojištění, připojištění, nadpojištění, abychom pak jednou nebyli bez peněz.

Koruny vládnou jednoznačně světu a dobře s nimi zacházet, aby se jedinec neocitl v dluhové pasti, je věc zásadní. Proto se v médiích neustále vykládá o finanční gramotnosti, respektive negramotnosti. Dokonce tak často, až se člověk bojí na vlastní prostředky sáhnout, něco si za ně pořídit, neboť je přesvědčený, že bude chudý, protože je finanční analfabet.

Počítat se naučíme ve škole už na prvním stupni. Kdo dával na hodinách matematiky pozor, určitě umí sčítat a odčítat, násobit i dělit. Nejde-li mu to bez chybičky, použije kalkulačku. Ta se většinou neplete. Uhlídat rodinný rozpočet by nemělo být těžké, pokud víme, že nemáme skončit v debetu. Snad proto mnoho z nás nemá rádo kreditní karty, půjčky a jiné náležitosti k překlenutí finančního nedostatku. Ono to vyjde jednou, dvakrát, potřetí se cosi zadrhne a už v tom člověk lítá. Na druhou stranu jsou mezi námi hráči, které nic neporazí a dokážou z mála vytřískat mnoho. K takovým lidem rozhodně nepatřím.

Jsem opatrná, vše třikrát spočítám, pětkrát odřeknu a nemám ráda, když mě někdo přesvědčuje, abych někam něco uložila, půjčila si a podobně. Spořím tak nějak odmala. Jako teenager jsem chodila na brigády, abych měla na vysněné obutí a oblečení. Mámino: jdi si peníze vydělat, když po něčem toužíš, znělo jasně a nesmlouvavě. Koruny přišly, ale utrácelo se těžce! Přece nekoupím jen tak něco, když to stálo tolik sil.

Myslím si, že pro děti je nejlepší příklad a zkušenost. Jinak pro ně bude platební karta jen poukázkou na peníze, které jim vydá bankomat. Jak ale koruny do té krabice doputují a proč leží zrovna na účtu ke kartě, jim nedojde. Proto tleskám soutěžím, přednáškám a dalším zajímavým počinům, jež banky připravují pro zdokonalování finanční gramotnosti od útlého věku.

PhDr. Jana Semelková, šéfredaktorka

Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test