český týdeník | založeno 1968 | Vydavatel: Tomáš  Talián

ČLÁNKY

Největší světová encyklopedie šíří vědomostí už devatenáct let

My dříve narození si ještě vzpomínáme na klasický postup zjišťování informací z knih, tedy analogově. Pokud se člověk setkal se slovem, jehož význam neznal, nebo jménem člověka, které se nedokázal zařadit, musel vstát z pohovky, zamířit ke knihovně, upřít zrak na tlusté svazky na prestižním místě a zvolit ten s hesly začínajícími správnými písmeny. Pak už následoval jen krátký souboj s abecedou a vědění mohlo být učiněno za dost. Ani dnes nám touha po vědění nechybí. Ke znalostem ale vede o poznání jednodušší cesta. A také pohodlnější. Odpadá totiž nutnost zvedat se z pohovky.

 

Wikipedie, Wikina i teta Wiki

Teenageři ji nazývají teta Wiki nebo Wikina. Pro starší a pokročilé je to prostě a jasně Wikipedie. Tak ji nazývají i její čeští editoři, i když oficiální název končí samohláskou A. Za podivným názvem největší internetové encyklopedie stojí jistý Larry Sanger. I neznalý člověk pochopí, že jde o složeninu dvou slov. To první – nejasné pochází z Havaje a znamená rychlý. Právě o rychlosti tohle všechno je.

Představte si, že existuje místo, kde stačí pomyslet na jakoukoli slavnou osobnost, historickou událost, fyzikální jev, chemickou sloučeninu či přírodninu a kde se několika pohyby prstů dostanete ke všem důležitým informacím o tomto jevu. Tak přesně to je Wikipedie.

 

 

Největší ucelené dílo na webu tvoří dobrovolní přispěvatelé

Její hlavní výhoda je zároveň její největší slabinou. Obsah k jednotlivým heslům přidávají a upravují dobrovolní přispěvatelé. Každá stránka má přitom svého správce. Jednu z nejpopulárnějších webových stránek na světě navštěvuje nejen obrovské množství běžných uživatelů – čtenářů, ale najde se mezi nimi i spousta těch, kteří zdarma věnují svůj čas zdokonalování celého projektu a přidávání stále nových hesel.

To však s sebou přináší také rizika. Profesoři na vysokých školách jen neradi vidí, když jejich studenti používají Wikipedii jako stěžejní zdroj. Netvoří jej akademici. Některé informace zde proto mohou být neúplné. Pro potřeby běžného života však v drtivé většině plně dostačují. A pokud ne, obvykle na jednotlivých stránkách naleznete také odkazy, které mohou povědomí o dané problematice dále rozšířit.

Jedním z hlavních pravidel tvorby článků na Wikipedii je nezaujatý úhel pohledu. Zde uváděné údaje by měly být ověřitelné. U kontroverzních témat jsou uveřejněny všechny podstatné názory. To ve světě fake news a polopravd zní jako rajská hudba.

A kde se vlastně tahle otevřená encyklopedie vzala? Původní anglická verze Wikipedie dostupná na adrese en.wikipedia.org byla spuštěna 15. ledna 2001. Před nedávnem tak oslavila devatenácté narozeniny. Kromě již výše zmíněného filosofa a informatika Larryho Sangera je za jejího otce považován i internetový podnikatel Jimmy Wales.

 

 

Česká Wikipedie bude brzy plnoletá

Po prvotní anglické postupně vznikaly verze i v jiných jazycích. Ta česká přišla na svět 3. května 2002. K plnoletosti jí tedy ještě pár měsíců chybí. Dále je Wikipedie přístupná v dalších tři sta pěti jazycích. Celkem se na ní nachází téměř dvaapadesát milionů článků.

Ještě úžasněji ale zní čísla ohledně návštěvnosti. Každý měsíc využije informace z této otevřené encyklopedie přibližně pět set milionů lidí. Jedná se tak nejen o největší ucelené dílo na webu, ale zároveň i o nejoblíbenější svého druhu. Když k tomu přidáme informaci, že celá Wikipedie je dostupná i tvořená bezplatně, nejsou zde umístěny žádné reklamy a financována je výhradně pomocí darů, člověk žasne.

Hledáte ještě jiný důkaz téměř neomezených možností na internetu? Takový výsledek nezištné práce spousty lidí pro poučení mas navíc poodhaluje naději, že to s lidstvem ještě není tak špatné.

 

Autor: Pavel Žižka: Foto: Pixabay

Partneři

Diamant Expo

Tomáš Talián

Naše rodina

Ostrovní 30
110 00, Praha 1

telefon: +420 224 932 034
fax: +420 224 932 034
email: rodina@rodinaonline.cz

IČO: 15095568
DIČ: CZ480307270

Website Security Test